Makeymakey Ile Herkes Mucit Olabilir

41

MaKeyMaKey  ismi Make + key = makey şeklinde anahtar üret diyebileceğimiz şekilde uydurulmuş bir kelimedir. Bu işlemcinin mucitleri  Makey  21.yüzyıl için geliştirilmiş bir icat kiti olarak tanımlıyorlar. Günlük hemen her neyneyi bir dokunmatik yüzeye çevirebilirsiniz makey makey ile.  Bu öyle bir icat kiti ki yeni başlayandan uzmanına kadar mühendisinden sanatçısına kadar herkes farklı şekillerde kullanabilir.

Makey makey ile neler yapabilirim?

makey_muz

Bu size kalmış! Bilgisayarınıza herhangi bir program yükleyin veya herhangi bir web sayfasından bir uygulama açın. Diyelim ki bir müzik programı yüklediniz. Klavye tuşları yerine dilerseniz muz ile piyano çalabilirsiniz ya da siz bunu havuz patlıcan gibi diğer sebzelerle deneyebilirsiniz.

Pacman oynamak istiyorsunuz ama kalvye tuşlarından bıktınız mı? Kendinize kurşun kalemlerinizle bir joypad oluşturun ve oynamaya başlayın :

makey_pacman

Nasıl çalışıyor?

makey_nasıl

Timsahları kullanarak iki  nesneyi birbirine bağlıyorsunuz. Örneğin; siz ve bir elma.

Elmaya değdiğinizde bir bağlantı kurmuş olduğunu ve makey makey bilgisayara bir klavye sinyali gönderdi. Bilgisayar Makey MAkey’in sıradan bir klavye ya da fare olduğunu sanıyor bu yüzden her program ya da web sitesinde Makey Makey’i rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Makey Makey kimin için?

makeymakey_oynarken

Sanatçılar, çocuklar, mühendisler, tasarımılar,mucitler… gerçekten herkes için. 8 yaşında Makey Makey kullanan bir öğrencinin resmi.

Makey Makey hangi materyallerle çalışır?

Birazcık bile olsa elektrik ileten her material ile çalışır. Kurşun kalem , ketçap, limon, oyun hamuru, sebzeler, parmak boyası v.b.

Materyal olarak arkadaşlarınız, kediniz , köpeğinit, aliminyum folyaya takılmış herhangi birşey , ıslak herhangi birşey ve daha birçok şeyi kullanabilirsiniz.

Neden Makey Makey gibi bir ürün neden üretildi?

Makey Makey’in yapımcıları herkesin yaratıcı ve mucit olabileceğine inanıyorlar. Herkes dünyayı değiştirebilecek potansiyeli olduğunu savunuyorlar. Bundan dolayı yaşamlarını diğer insanların yaratıcılıklarını daha kolay göstermelerini sağlayacak aletler tasarlamak için adamışlar. Ve tüm dünyayı bir icat kutusuna benzetiyorlar. MakeyMakey kullanılarak yapılmış projeler ve daha detaylı bilgi için http://www.makeymakey.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.